Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the all-in-one-seo-pack domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/anemijahr/dabur.hr/wp-includes/functions.php on line 6114
Ayurveda i znanost - Dabur Hrvatska

Ayurveda i znanost

O AYURVEDI

Ayurveda – znanost o Ayurvedi

‘Ayurveda’ se općenito shvaća kao ‘Znanost o životu’ prevodeći ‘Ayuh (r)’ kao život, a ‘Veda’ kao znanost. Ayurveda je drevni sustav života i ujedno najstariji preživjeli medicinski sustav na svijetu. Datira iz prošlosti gotovo 5000 godina, a također se smatra drevnom znanošću o liječenju koja produljuje dugovječnost. Razvio se iz potrage za sretnim životom, kroz duboko razumijevanje stvaranja i njegovog održavanja, koje su uočili i osmislili rišiji ili vidioci drevne Indije. Ayurveda naglašava život općenito s nešto više naglaska na ljudski život.

Njegov utjecaj može se pronaći u mnogim drevnim tradicionalnim metodama liječenja, uključujući tibetanske, grčke i kineske lijekove, što ga čini “majkom liječenja”.

Osnove na kojima se temelji ayurvedski sustav u biti su istinite za sve uzraste i stoga se mogu lako usvojiti iz vremena u vrijeme, iz stoljeća u stoljeće. Filozofija Ayurvede podučava niz konceptualnih sustava koje karakteriziraju ravnoteža i nered, zdravlje i bolest. Uči da su čovjekovo mentalno, emocionalno i duhovno biće međusobno povezani i da svaka vrsta neravnoteže između njih rezultira zdravstvenim poremećajima i bolestima. Stoga, da bismo bili zdravi, mora postojati sklad između svrhe liječenja, misli, osjećaja i fizičkog djelovanja.

Zdravlje i bolest u Ayurvedi su definirani na vrlo poseban način. Središnji stav Ayurvede je da je život manifestacija uma, tijela, duše i duha. Tijelo i um skloni su patnji, dok je duh slobodan od takvih zamki života. Dakle, da bismo ostali zdravi i sretni, potrebno je uložiti napore u smjeru održavanja harmonije među svim tim elementima i tek tada se možemo približiti cilju dugovječnosti i života bez bolesti.

AYURVEDSKA ZNANOST

Znanost Ayurvede

Ajurvedska znanost nije samo tradicionalni indijski oblik medicine, već višegodišnji naturopatski sustav zdravstvene zaštite koji je preživio test vremena, kao i napade moderne znanosti i metoda liječenja. Na temelju mudrosti stečene stoljećima, glavni cilj ajurvedske znanosti je postići savršeno zdravlje stvaranjem ravnoteže savršenog sklada između ljudskog tijela i okoline u kojoj živi.

Ayurveda je također poznata kao znanost o zdravom životu bez bolesti. Izgrađena je na premisi da je u davna vremena čovjek živio blizu prirode i kad god bi bio izložen nekoj bolesti, liječio se koristeći resurse i materijale koje mu je dala majka priroda. Stoga ne bi bilo pogrešno reći da Ayurveda zacrtava obrazac zdravlja koji se temelji na prirodi i njezinim prirodnim resursima.

Vedska filozofija vjeruje da su sva ljudska bića dio prirode. Kao što su životinje i biljke međusobno ovisne jedna o drugoj kako bi stvorile ravnotežu unutar svojih bića, postoji istovremena i inherentna veza između svemira i ljudskih bića. Složeni svijet u kojem žive ljudska bića neprestano je izložen promjenama okoliša. Bilo kakva promjena u vremenu, načinu života, prehrani, poslu, emocijama i odnosima može lako prevrnuti ravnotežu i negativno utjecati na stanje uma, tijela i duše pojedinca.

Ayurveda poziva na potpunu harmoniju ljudskog tijela s elementima prirode i okoline za zdrav život bez stresa. Ajurvedska znanost ne bavi se samo medicinskom znanošću, već njen opseg daleko nadilazi univerzum konvencionalne znanosti. Također uključuje čimbenike poput biljne medicine, tjelesnih radova i kirurgije, osim društvenog, psihološkog, etičkog, duhovnog i intelektualnog života ljudskih bića.

AYURVEDSKI TIPOVI TIJELA

Tri načela tijela koja čine naše cjelokupno blagostanje.

Prema Ayurvedi, svatko od nas ima jedinstvenu kombinaciju tri tjelesna principa koji čine naše mentalno, fizičko i duhovno blagostanje. Ova tri principa poznata su kao doše, koje se dalje klasificiraju kao Vata (zrak-eter), Kapha (voda-zemlja) i Pitta (voda). Ali svaki pojedinac ima svoju vlastitu jedinstvenu konstituciju kojom obično upravljaju jedan ili dva od doše pretežno. To znači da je naša ajurvedska konstitucija uglavnom jedna od ovih doša ili mješovita konstitucija dviju doša kao što su Vata & Kapa, ​​Kapa & Pitta ili Vata & Pitta.

Ayurveda Kapa Dosha

KAPA DOŠA

Ayurveda Vata Dosha

VATA DOŠA

Ayurveda Pita Dosha

PITA DOŠA

AYURVEDSKI TIPOVI TIJELA

Ayurvedsko bilje

Ayurveda zdravlje shvaća kao odraz čovjekova života u skladu s prirodom, a bolest nastaje kada se taj sklad naruši. U davna vremena rišiji i mudraci vjerovali su u ajurvedske biljke kao rješenje za liječenje niza zdravstvenih problema i bolesti. Proveli su temeljita istraživanja i eksperimentirali s ovim biljkama prije nego što su došli do bilo kakvog zaključka o točnosti ljekovitih vrijednosti ovih biljaka i njihovoj učinkovitosti u liječenju raznih tegoba i bolesti. Zbog svojih prirodnih ajurvedskih biljaka smatra se da nemaju nikakvih nuspojava i stoga uživaju globalnu privlačnost.

Ayurvedski lijekovi uglavnom su formulirani korištenjem mješavine bilja i drugih biljaka, uključujući ulja i uobičajene začine. Kombinirajući nekoliko vrsta biljaka i trava kako bi se dobila korist od lijeka ili terapijska vrijednost, Ayurveda se pokazala sposobnom prevladati razne zdravstvene probleme koji se javljaju u ljudskom tijelu. Danas se ayurveda široko koristi u modernim medicinskim sustavima. To je potaknuto brojnim istraživanjima koja su provela znanstvena istraživanja i dokazala koliko učinkovita i pozitivna uloga biljaka ili bilja može biti na ljudsko zdravlje.

Biljke igraju vitalnu ulogu u ayurvedskom sustavu, a poznato je da mala biljka lako i učinkovito otapa kamenje u bubrezima, mokraćnom mjehuru i žučnom mjehuru. Osim pravodobnog izlječenja, ayurvedske biljke također znaju pružiti trajno olakšanje od bolesti uklanjanjem metaboličkih toksina iz tijela. Saznajte više o raznim ljekovitim biljkama i njihovoj upotrebi.

AYURVEDSKI KUĆNI LIJEKOVI

Ozdravite uz Ayurvedu

Ajurvedski kućni lijekovi smatraju se sigurnima jer su prirodni i biljni po prirodi, stoga nemaju nikakvih nuspojava. Imaju prednost u odnosu na druge metode liječenja jer je poznato da ayurvedski lijekovi učinkovito liječe bolest iz korijena. Liječenje tegobe ili bolesti pomoću ayurvedskih lijekova ne samo da pomaže da ih se trajno riješite, već pomaže i u dugoročnom zdravom životu.

Neke od glavnih prednosti korištenja domaćih ayurvedskih lijekova uključuju:

Ayurvedski lijekovi su preventivne, ali i zaštitne i kurativne prirode.
Budući da je naglasak na korištenju biljnih i prirodnih sastojaka ili stvari koje se lako mogu pronaći u kuhinji, ne predstavlja nikakvu opasnost od toksičnosti.
Ovi lijekovi nemaju nikakvih nuspojava i pružaju dugoročno ili trajno izlječenje od bolesti.
Lijekovi također naglašavaju potrebu za promjenom životnog stila s promjenama potrebnim u ayurvedskoj prehrani, načinu spavanja i drugim osnovnim svakodnevnim aktivnostima. Stoga je holistički pristup sveukupnoj dobrobiti osobe mnogo učinkovitiji u usporedbi s drugim konvencionalnim oblicima moderne znanosti.

Ajurvedsko liječenje/tretmani

Ayurvedski tretman se također naziva i “Ayurvedsko liječenje”. Kombinira proizvode koji su uglavnom dobiveni iz biljaka, ljekovitog bilja i minerala praćene dobro uravnoteženom prehranom, tjelovježbom i zdravim načinom života. Za razliku od drugih metoda liječenja, ayurvedski tretmani usmjereni su na specifične zdravstvene probleme. Tretmani su posebno osmišljeni uzimajući u obzir tjelesno, emocionalno i socijalno blagostanje čovjeka balansirajući između sva tri elementa.

Cilj tretmana je očistiti organizam od neprobavljene hrane koja može ostati u tijelu i dovesti do raznih bolesti u budućnosti. Jedan od procesa čišćenja naziva se “panchakarma” i osmišljen je za uklanjanje nečistoća iz ljudskog tijela i održavanje ravnoteže. Kako bi se to postiglo, ayurvedski praktičar može predložiti terapije poput pročišćavanja krvi koje uključuju masaže medicinskim uljima, biljem i klistire ili laksative.

Liječenje u Ayurvedi je proces iscjeljivanja koji ima za cilj riješiti se bolesti, spriječiti njenu buduću pojavu i osigurati opću dobrobit. Tretman napada temeljni uzrok problema jer njegov cilj nije samo vraćanje zdravlja, već i uspostavljanje ravnoteže u tijelu. To se postiže balansiranjem dosha koje zauzvrat eliminiraju toksine i jačaju probavni sustav, čime se otvaraju kanali i pomlađuju tkiva.

Nedavno su i zapadne zemlje počele slijediti put Ayurvede kroz prirodne terapije kao što su Ayurveda, Yoga i Meditacija.

Ayurvedski tretmani:

  • Abhyangam
  • Shirodhara
  • Kashayadhara
  • Greeva Basti
  • Janu Basti
  • Kati Basti
  • Spine Basti
  • Kizhi
  • Mukha Lepam
  • Netra Tarpanam
  • Padabhyangam
  • Pizhichil
  • Shringara
  • Soundarya
  • Thalapothichil
  • Ubtan
  • Udvartanam

Ayurvedski tretmani mogu imati pozitivne učinke kada se koriste kao komplementarna terapija u kombinaciji sa standardnom, konvencionalnom medicinskom njegom. Komplementarni zdravstveni pristupi uključuju prirodne sastojke kao što su bilje, vitamini, minerali i probiotici. Rasprostranjeni su na tržištu i lako su dostupni potrošačima u obliku dodataka prehrani.